Onko teistä liikaa jos 7 henkiseltä perheeltä menee...

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja mie
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
M

mie

Vieras
800-1000e ruokaan kuussa?

Tein laskelmia kuinka paljon meiltä menee rahaa kuussa ruokaa ja tuohon summaan päädyin. Joskus tietty menee enempikin jos on juhlia tms.

Miehen mielestä pitäisi viel' tinkiä ruokakuluista, minusta taas ei.
Teen lähes kaikki ruuat itse eli ei syödä valmisruokia eikä mitään kauheen erikoisiakaan ruokia, normaaleja keitto, laatikko yms ruokia joskus herkutellaa tortilloilla tai pizzalla.
Ei juoda limuja eikä ostella muitakaan herkkuja kaupasta vaan sitten leivotaan jos jotain ylimäärästä halutaan, tai jätski näin kesällä olla ainut ylimääränen mitä kaupasta ostetaan.
Pidän myös huolen että tuoreita hedelmiä ja vihanneksia on saatavilla ja siitä en tingi.
 
Meitä on vielä 2, kuukauden päästä 3, mut meillä menee rahaa ruokaan/ulkona syömisiin kuussa noin 600-800e. että ei oo todellakaan paha jos noin pienelllä summalla pääsette ja teitä on 7!
(Molemmat ollaan siis ihan normaalipainoisia! :D
Mutta just terveellinen ruoka on kallista.. Ja toki aika usein on kaappi täynnä kaikkea mitä joutuu sit heittää pois.. Meillä on edessä kyllä se et aletaan kattoo mitä kaupasta ostetaan ja kuinka paljon... ja eikai sitä oikein ulkona voi syömässä käydä enää paria kertaa viikossa..
 
Tuliko kenties yllätyksenä että suurperheen elämä maksaa? :) Vai luulitko kenties tienaavasi? Jos normi työssäkäyvällä perheellä (4henk.) Menee kuussa n.400-800e kaikkeen elämiseen niin eikähän tuo oo ihan normaali hinta, missä on ehkä hivenen pihistelty :)
 
meillä saman kokoinen perhe ja rahaa menee myös suunilleen yhtä paljon kauppaan/kk...silti tiedän paljon mistä voisin tinkiä...ihan helposti voitais nipistää pari sataa,jos ei ostettais mitään herkkuja,limsaa ym turhaa mutta en jaksa olla niin tarkka! Ja meillä siis tohon summaan sisältyy kaikki pesuaineet ym...käydään vaan s-marketissa niin bonustiedoista tiedän mitä menee!
 
Alkuperäinen kirjoittaja bud:
No ei oo,jos siihen sisältyy wc-paprut,vaipat,pesuaineet yms..
Nämä sisältyyy, tosin vaipoissa ei enää kulje kukaan kun kuopus 2v. oppi juuri kuivaksi :)
Mustakin tuntus hassulta ruveta pithistämään vieläkin enemmän kun nyt jo seuraan tarjoukset ja yritän muutenkin olla hintatietoinen, tosin en osta halvalla huonoa vaan raaka-aineiden pitää olla kelvollisia.
Mies saattaa esim. valittaa jos ostan liian kallista jogurtti sen halvimman alle euron litrapurkin sijaan. Mutta miksi ostaisin jogurttia jota kukaan ei halua syödä se jää syömättä tai mies syö ja valittaa kun ruuat pilaantuu jääkaappiin. Eli mielummin ostan sitä mikä menee ja maistuu. Monet asiat on kuitenkin ihan hyviä kun ostaa sitä halvinta mutta kaikkien asioiden kohdalla ei niin ole.
Ja sama koskee vessapaperia, kun mies ostaa sellasta paperia jolla ei meinaa persettään uskaltaa pyyhkiä kun on niin kovaa ja karheaa. Mielummin maksan hiukan enemmään ja ostan vaikka Pirkan hiukan pehmeämpää.
Tai sitten ostaa halpaa tiskiainetta jota saa pruuttailla litratolkulla muttei tuu puhasta kun taas Fairy kestää ikuisuuden vaikka maksaakin enempi.
Sama koskee shampoita ja hoitoaineita...ja puuttuu jopa mun kalliisiin terveyssiteisiin, kun olis kuulemma halvempiakin....aaargh, että voipi olla pihi mies

 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
ja puuttuu jopa mun kalliisiin terveyssiteisiin, kun olis kuulemma halvempiakin....aaargh, että voipi olla pihi mies

osta kuukuppi, maksaa kerran n. 30e ja sen jälkeen kestää monta vuotta :)

ja sitten käytät sen rahan mitä säästyy, hyvällä omallatunnolla omiin menoihisi :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja geemani:
Tuliko kenties yllätyksenä että suurperheen elämä maksaa? :) Vai luulitko kenties tienaavasi? Jos normi työssäkäyvällä perheellä (4henk.) Menee kuussa n.400-800e kaikkeen elämiseen niin eikähän tuo oo ihan normaali hinta, missä on ehkä hivenen pihistelty :)
Ei se mulle ainakaan yllätys ole ;) ja itse asiassa mun mielestä meillä menee vähempi rahaa kaikkeen kun olisin vuosia sitten ajatellut, sitä on opinut olemaan tarkempi rahoistaa lapsiluvun kasvaessa.

 
Alkuperäinen kirjoittaja Logotar:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
ja puuttuu jopa mun kalliisiin terveyssiteisiin, kun olis kuulemma halvempiakin....aaargh, että voipi olla pihi mies

osta kuukuppi, maksaa kerran n. 30e ja sen jälkeen kestää monta vuotta :)

Nyt ärsyttää niin paljon että ihan mieheni kiusaksi en osta ;)
Muutenkin jotenkin ajatus tosta kuukupista ei miellytä, en tiedä miksi...

 
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
Alkuperäinen kirjoittaja Logotar:
Alkuperäinen kirjoittaja ap:
ja puuttuu jopa mun kalliisiin terveyssiteisiin, kun olis kuulemma halvempiakin....aaargh, että voipi olla pihi mies

osta kuukuppi, maksaa kerran n. 30e ja sen jälkeen kestää monta vuotta :)

Nyt ärsyttää niin paljon että ihan mieheni kiusaksi en osta ;)
Muutenkin jotenkin ajatus tosta kuukupista ei miellytä, en tiedä miksi...

mullakin kesti kauan ennen kuin sain aikaiseksi hankkia ja nyt en antaisi sitä enää pois. Saa unohtaa ne haisevat, hiertävät siteet ja roskavuoren. Suorastaan unohtaa että koko kuukautiset on olemassa :)
 
Alkuperäinen kirjoittaja geemani:
Tuliko kenties yllätyksenä että suurperheen elämä maksaa? :) Vai luulitko kenties tienaavasi? Jos normi työssäkäyvällä perheellä (4henk.) Menee kuussa n.400-800e kaikkeen elämiseen niin eikähän tuo oo ihan normaali hinta, missä on ehkä hivenen pihistelty :)

Ei siitä liene ollut kysymys että ap:lle tuli muka yllätyksenä että suurperhee elätys maksaa. :headwall: Ihan normaali kysely että paljonko muilla menee, että pyöritäänkö samoissa.
 
Meitä 6 ja ruokaan yms. tarvikkeisiin menee n. 650-800/kk ja ei tosiaan säästellä erityisesti. Ostellaan herkkujakin aika lailla ja valmistaruokaa ostetaan usein myös tiskiltä. Jätskiä limsaa ja keksejä on aina kaapissa. Paljon menee myös ruokaa roskiin.
Eli musta teillä menee aika paljon. Tietysti, jos 5 lasta on murrosikäisiä poikia niin ne vetää ruokaa aikamoisia annoksia.
 
On älytön summa, vaikka teitä on monta. Onko pieniä lapsia? Eihän pienet edes syö paljon.
Ja kun tekee kotiruokaa, se tulee suhteessa aina halvemmaksi mitä enemmän syöjiä.
Siis per nenä.
 
Alkuperäinen kirjoittaja yks:
On älytön summa, vaikka teitä on monta. Onko pieniä lapsia? Eihän pienet edes syö paljon.
Ja kun tekee kotiruokaa, se tulee suhteessa aina halvemmaksi mitä enemmän syöjiä.
Siis per nenä.

Sullei oo lapsia?
 

Yhteistyössä