ruokalasku kk

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja huhhuijaa
  • Ensimmäinen viesti Ensimmäinen viesti
H

huhhuijaa

Vieras
Kuinka paljon teillä on ruokakulut kk ja kuinka iso perhe?

Meillä (2 aikuista ja 2 lasta, joista toinen vauva) kulut on noin 900-1000e per kk, riippuen onko jotain juhlia siinä kuussa. Asumme Helsingin "keskustassa", mutta käymme noin puolet ruoista Prismasta. Ostamme ihan normaalia ruokaa (allergioiden takia ostamme mahdollisimman käsittelemätöntä ruokaa). Minusta tämä on ihan hirveän paljon rahaa ja mietin mitä muilla menee.
 
Just kirjoitin tänne ku S-kauppa on niin kallis.

Meillä 2+3+2eläintä-talous, ruokakauppaan menee viikossa n. 70e-100e. Enimmillään kuukaudessa kauppaan viety 550e. Tämä sisältää joskus ostetut puolieinekset ja makeiset yms. Tuohon hintaan kuuluu myös vaipat (joita ei onneksi enää niin paljon kulu)

Joulun ja synttärijuhlien alla saattaa kuukausiostot pompsahtaa 800euroon ja se on musta jo todella paljon.

Me myös ostamme paljon käsittelemätöntä ruokaa, koska 1 lapsista moniallergikko. Eli soijatuotteita yms.
 
Meillä kaksi aikuista yksi vauva ja ruokaan menee normaalisti n. 800 € kk, mutta siihen sisältyy myös vaipat ja vauvan kosteuspyyhkeet sekä pyykinpesuaineet yms.
 
Meillä 2 aikuista ja 3 lasta (joista yksi vielä täysimetyksellä). Ruokakauppaa menee 500-600. Tämä sisältää myös osan vaipoista (2 vaippaikäistä), vaippoja haetaan myös muualta jos tarjouksia. Tuohon sisältyy myös makeiset ja virvoitusjuomat. Juhlapyhien aikaa summa nousee n. 800 € ja kesäisin grillauskautena on ollut suuremmat ruokamenot.
 
Meitä 2+3+koira. Ruokakauppaan menee kuussa n.750-900e. Vaipat, hygieniatarvikkeet ja koiran ruuat sisältyy kauppalaskuun. Viikonloppuisin ostetaan yleensä myös vähän herkkuja ja parempaa ruokaa.
Vähemmän menisi jos jaksais suunnitella ja kirjoittaa aina tarkat kauppalaput joista ei lipsuttaisi. Mutta ostetaan kaikkea turhuuksiakin..
 
Meillä, 2+2 hlöä, menee 1000 euroa kuussa kaikkeen ruokaan ja muihin "markettimenoihin" sekä miehen työruokailuihin.
Syömme toki hyvin ja laadukasta ruokaa, ostamme lihat ja kalat usein tiskistä, emmekä niin kyttää hintoja tai tarjouksia. Silti on hyvin vaikeaa kuvitella että kukaan pärjää 300 eurolla kuussa tällä hintatasolla. Mitä te oikein ostatte ja syötte?
 
Meillä, 2+2 hlöä, menee 1000 euroa kuussa kaikkeen ruokaan ja muihin "markettimenoihin" sekä miehen työruokailuihin.
Syömme toki hyvin ja laadukasta ruokaa, ostamme lihat ja kalat usein tiskistä, emmekä niin kyttää hintoja tai tarjouksia. Silti on hyvin vaikeaa kuvitella että kukaan pärjää 300 eurolla kuussa tällä hintatasolla. Mitä te oikein ostatte ja syötte?

normaalia kotiruokaa syödään, monipuolisesti.
 
  • Tykkää
Reactions: Katylina
Meillä noin 800-1000 e. Jotain erikoista niin hyppää kyllä helposti sitten jopa 1200 asti.
Meitä on 6 lasta (3 teinipoikaa) ja 2 aikuista. Tuohon sisältyy aikalailla hygienia tarvikkeetkin.
Ostokset teen tuppukylän s-marketissa.
 
normaalia kotiruokaa syödään, monipuolisesti.

Syöttekö kaikki ateriat kotona? Mielelläni näkisin vaikka muutaman päivän ruokalistan, miten pääse niin halvalla ja vielä monipuolisesti!

Meillä menee markettiin n. 700-800e/kk. Perheessä 2aikuista + 3alta kouluikäistä + 2kissaa (jotain ruokaa ostetaan heillekin marketista). Meillä menee jo maitoa 15l viikossa, eli n. 80e/edestä kuukaudessa. Hevi osastolle uppoa vähintään toinen samanlainen summa, joten puolet 300e kuukausibudjetista olisi jo siinä.... Itse en ole onnistunut pudottamaan meidän kuukauslaskua alle 600e sitten millään, jos kuitenkin halua pitää hedelmät/vihannekset, lihan ja maitotuotteet monipuolisesti ruokavaliossa.
 
Meillä, 2+2 hlöä, menee 1000 euroa kuussa kaikkeen ruokaan ja muihin "markettimenoihin" sekä miehen työruokailuihin.
Syömme toki hyvin ja laadukasta ruokaa, ostamme lihat ja kalat usein tiskistä, emmekä niin kyttää hintoja tai tarjouksia. Silti on hyvin vaikeaa kuvitella että kukaan pärjää 300 eurolla kuussa tällä hintatasolla. Mitä te oikein ostatte ja syötte?

Perus kotiruokaa, jota teen isompia määriä pakkaseen, lihat sun muut tarjouksesta ja pakastetaan niitä. Teen lähestulkoon kaiken itse, emme heitä ruokaa pois.
 
Meillä, 2+2 hlöä, menee 1000 euroa kuussa kaikkeen ruokaan ja muihin "markettimenoihin" sekä miehen työruokailuihin.
Syömme toki hyvin ja laadukasta ruokaa, ostamme lihat ja kalat usein tiskistä, emmekä niin kyttää hintoja tai tarjouksia. Silti on hyvin vaikeaa kuvitella että kukaan pärjää 300 eurolla kuussa tällä hintatasolla. Mitä te oikein ostatte ja syötte?

No vasta kävin itse seurakunnalta apua pyytämässä niin heidänkin laskelmissa aikuinen+2 lasta talous kuluttaa ruokaan 250€/kk... Tosin laskelmat on aina eri kuin oikea elämä.
 
Just tuli toi bonus-erittely. Prismaan näyttää menevän noin 450euroa kuussa ja sisältää kaikkea mahdollista kissanruoasta pesuaineisiin ja leluihin. Veikkaisin, että lisäks menee satunnaisesti noin 50-100 euroa kuussa muihin kauppoihin, kun lenkillä tms poikkeaa maitoa hakemaan.

2 aikuista ja 1 lapsi meillä siis.
 
Perheessä 2 aikuista ja yksi eskarilainen. Kappaan noin 700 euroa kuussa, mutta tämän lisäksi sekä vaimoni että minä syödään päivisin muualla, näistä tullee noin 250 euroa lisää. Käydään vaihtelevasti ravintoloissa koko perheen voimin ja näihin voisi mennä vielä noin 250 euroa. Yhteensä siis 1200 e/kk.

En edes väitä, ettemmekö tulisi vähemmällä toimeen. Kyse on siitä, ettei tarvitse tulla. Ihmettelen kuitenkin samankokoisten tai jopa suurempien perheiden 300 euron ruokalaskua kuussa, johon sopii vielä herkuttelut ja vaipat...
 

Yhteistyössä